150F/300F Series Flanged Ball Valves
Stainless Steel, Carbon Steel with ANSI Flanged Connections (1/2" to 8")
ANSI Flanged Ball Valves
Description
Assured Automation’s 150F and 300F series ball valves offer a unique design that is ideal for process and petrochemical applications. Fire-safe models are available with graphite stem packing and body seal.
150F/300F Emergency Shutdown Valves for Thermal Shutoff
Flanged Emergency Shutdown Valve Assembly
Features & Benefits
  • Floating ball and protected seat design
  • O-ring backed seat
  • Fire safe designed to API 607-5 (ONLY with optional Graphite seals)
  • Spiral wound body gasket with secondary metal to metal seal
  • Locking device for open and closed position safety lockout
  • O-ring reinforced stem packing
Specifications
Materials
  • Body: Carbon Steel or Stainless Steel
  • Seats: TFM or 50/50
End Connections
  • ANSI 150# (1/2" to 8")
  • ANSI 300# (1/2" to 8")
Temperature Range:
  • TFM: 475°F
  • 50/50: 525°F
Maximum Pressure:
Maximum differential pressure of 275 PSI, WCB - 285 PSI.